KRÓL STEFAN BATORY oraz MATKA BOSKA Z DZIECIĄTKIEM ADOROWANA PRZEZ ANIOŁY, 1937

ul. Batorego 4a i 6 a

Na dwóch bliźniaczych kamienicach trzypiętrowych wzniesionych w latach 1935-1936 według projektu Józefa Chmielewskiego,znajdują się dwie interesujące płaskorzeźby autorstwa Karola Hukana. Kamienice można zaliczyć do międzywojennego funkcjonalizmu w architekturze Krakowa. Właściciel obu kamienic nie jest znany.

W nadprożu kamienicy przy ul. Batorego 4a, nad bramą wejściową, na osi budynku znajduje się wnęka z płaskorzeźbą przedstawiającą siedzącego Stefana Batorego. Wybór postaci króla nie był przypadkowy, ponieważ kamienicę zbudowano przy ulicy Stefana Batorego. Po obu stronach monarchy przyklękają dwaj mężczyźni, składający mu hołd. Postać po prawej stronie króla trzyma miecz oraz tarczę z herbowym Orłem Rzeczypospolitej. Postać po lewej stronie pochyla się w stronę dłoni władcy. W prawym (heraldycznie) górnym rogu znajduje się sygnatura rzeźbiarza: „Karol Hukan”.

matka boska

Sposób dynamicznego kształtowania szat obu klęczących postaci przypomina styl znany z prac malarskich Zofii Stryjeńskiej. W nadprożu drugiej kamienicy, nad bramą wejściową, na osi budynku znajduje się wnęka z płaskorzeźbą przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem i dwoma aniołami po bokach.

W lewym (heraldycznie) górnym rogu widoczna jest sygnatura: „Karol Hukan” i data 1937. Obie kompozycje rzeźbiarskie pochodzą z tego roku.

Te kamienice są przykładem zestawienia tematyki religijnej z tematyką historyczno-patriotyczną.

Contact

KraKkos – Kraków’s guides

Katarzyna Kos-Maciuk

phone +48 781 96 37 49
+48 733 55 00 02

e-mailkrakkospl@gmail.com

Google+

Contact with us:
Created by: handslab.pl 2014