Wielkanoc w Krakowie – co warto zwiedzić?

Okres Wielkanocy wiąże się z wieloma tradycjami i zwyczajami. Kolorowe palmy, pięknie zdobione pisanki, pachnąca święconka, wesoły śmigus-dyngus, walatka, czy Siuda Baba – to obyczaje kojarzone właśnie ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

Kraków również znany jest z licznych obrzędów wielkanocnych, kultywowanych po dziś dzień. Naprawdę warto je zobaczyć i uczestniczyć w nich. Stąd też, jako profesjonalni przewodnicy zapraszamy w Wielkanoc do Krakowa.

Wielkanoc w Krakowie atrakcje na Kopcu Krakusaemaus krakowski podczas Wielkanocy w Krakowie

Turystów nie tylko z Polski ale i z zagranicy przyciąga organizowany na Rynku Głównym świąteczny jarmark. Misternie wykonane pisanki, wszelakie, różnokolorowe stroiki, przecudne rękodzieło, wszystko cieszy oko i ochoczo zaprasza do Krakowa. Naprawdę czuć tutaj atmosferę świąt i każdy znajdzie coś dla siebie.

W Poniedziałek Wielkanocny koniecznie trzeba wybrać się z przewodnikiem na wycieczkę na Salwator, gdzie przy klasztorze Norbertanek odbywa się najsłynniejszy w Polsce odpust tzw. „Emaus krakowski”. Zwyczaj ten zaczął się już w XVI wieku. Odpustowi zawsze towarzyszą kramy z zabawkami. Typowe krakowskie zabawki emausowe to gliniane dzwonki i ptaszki oraz drewniane siekierki. Dawniej największą popularnością cieszyły się drewniane figurki brodatych Żydów. Dzisiaj bardzo lubianym, charakterystycznym elementem krakowskiego Emaus są wieńce małych precelków nawlekanych na nić – to typowy regionalny przysmak. Warto przy okazji Emaus zwiedzić wspólnie z przewodnikiem Salwator i poznać jego arcyciekawe zabytki. To tutaj znajduje się jeden z najstarszych kościołów Krakowa – Kościół Najświętszego Salwatora z początku XII w. oraz słynna Gontyna – jeden z cenniejszych zabytków krakowskiej architektury drewnianej, czyli barokowy kościół św. Małgorzaty i św. Judyty z XVII w. Wart zobaczenia jest również salwatorski cmentarz, gdzie spoczywa m. in. Andrzej Wajda. Stąd także można wybrać się na Kopiec Tadeusza Kościuszki, gdzie przewodnik pokaże Wam ciekawe ekspozycje muzealne oraz piękną panoramę Krakowa.

święto Rękawki podczas Wielkanocy w Krakowie kiermasz wielkanocny w Krakowie

W okresie Wielkanocy polecamy również odwiedzić z profesjonalnym przewodnikiem dzielnicę Podgórze. To tutaj na Wzgórzu Lasoty co rok we wtorek po Lanym Poniedziałku odbywa się tzw. Rękawka. Święto to sięgające korzeniami jeszcze czasów pogańskich wywodzi się od wiosennych Dziadów. Nazwa „Rękawka” została zaczerpnięta z czeskiego lub serbskiego języka i oznacza trumnę lub grobowiec. Wiąże się to z tym, iż w dawnych czasach odbywała się owa Rękawka na powstałym w VII wieku Kopcu Kraka. Ten miał być według legendy usypany przez lud noszący ziemię w rękawach. Na owej Rękawce-kurhanie  miały się dawniej odbywać stypy pogrzebowe w czasie których zebranemu u podnóża Kopca ludowi zrzucano jedzenie. Kiedy w 1836 r. na Kopcu zakazano tych praktyk przeniesiono się w okolice znajdującego się nieopodal kościółka św. Benedykta. Pod koniec XIX wieku Rękawka przyjęła formę kiermaszu i festynu i taki charakter ma po dziś dzień. Spektakularne rekonstrukcje, pokazy, walki wojów sprawiają, że każdy uczestnik przenosi się w odległe, dawne czasy średniowiecza. Po za tym po zakończeniu Rękawki wraz  z przewodnikiem  można wejść na Kopiec Kraka i usłyszeć jego niezwykłą historię oraz zobaczyć kolejną przepiękną, jedyną w swoim rodzaju panoramę miasta. Poza tym Rękawka to wyjątkowe święto, w trakcie którego mamy możliwość zwiedzenia zabytkowego, najmniejszej krakowskiej świątyni tj. kościoła św. Benedykta, który otwierany jest tylko dwa razy w roku.

Bardzo gorąco polecamy wszystkim atrakcje wielkanocne w Krakowie. Przewodnik Kraków zaprasza, naprawdę warto!

Comments are closed.